TwitterFacebook

 

Haber Detayı

SİGARA YASAĞI BAŞLADI

Sigara Yasağı Başladı

Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı bugün başlıyor. Lokanta, kafeterya, kamu kurum ve kuruluşları, statlar ile toplu taşıma araçlarında sigara içenlere ağır cezalar uygulanacak.. Ülkemizde insanlar sigaraya günde 45 milyon 205 bin YTL ödüyor. Sigara için kişi başına yapılan ortalama harcama ise 233,8 YTL.  

Sigara içilemeyecek alanlar

Kamu hizmet binalarının kapalı alanları.

Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanları.

Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçları.

Okulöncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve ortaöğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanları.

Yere izmarit atanlar yandı

Tütün ürünleriyle ilgili izmarit, paket, ağızlık, kağıt ve benzeri atıklar çevreye atılamayacak.

Tütün ürünleri, 18 yaşını doldurmamış kişilerin doğrudan ulaşacağı ve işletme dışından görülecek şekilde satışa arz edilemeyecek. Tütün ürünleri, satış belgesi olmaksızın ve satış belgelerinde belirtilen yerin dışında satışa sunulamayacak.

Her türlü sakız, şeker, çerez, oyuncak, kıyafet, takı, aksesuar ve benzeri ürünler, tütün ürünlerine benzeyecek ya da markasını çağrıştıracak şekilde üretilemeyecek, dağıtılamayacak ve satılamayacak.

Cezası Ağır

Yasağa uymayanlara Kabahatler Kanunu'nun 39'uncu maddesi uyarınca 62 YTL para cezası uygulanacak. Yasaklarla ilgili yükümlülükleri yerine getirmeyen işletme sorumluları, işletme iznini veren kurum yetkilileri tarafından önce yazılı olarak uyarılacak. İşletmelere uygulanacak cezalar 5 bin YTL'den başlayıp 250 bin YTL'ye kadar çıkabiliyor. Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında tütün mamulü tüketenlere ilgili idari birim amirinin yetkili kıldığı kamu görevlisi tarafından, özel kişilere ait toplu taşıma araçlarında sigara içenlere ilk başvurulan kolluk birim yetkilileri tarafından, kamuya ait toplu taşıma araçlarında ise ilgili idari birim amirinin yetkilendirdiği kamu görevlisi tarafından ceza kesilecek. Özel hukuk kişilerine ait ve herkesin girebileceği binaların kapalı alanlarında sigara tüketenlerin cezası da, en yakın kolluk birimi yetkilileri tarafından uygulanacak.

Sigara Hakkında Kısa bilgiler :

İnsan sağlığı ve hayatı yönünden:


1) Belli başlı hastalıklarda, sigaranın yüzde olarak payları: Beyin tümörlerinin % 99’u, beyin kanamalarının % 85’i, akciğer kanserlerinin % 97’i, gırtlak kanserlerinin % 98’i sigara kaynaklıdır.


2) Sigara içenlerin vücuduna % 15 ila % 33 daha az oksijen girmektedir. Bu öncelikle beyinin, kalp ve damarların tahribatına yol açar. Dudaklarımıza dumanın değdiği andan itibaren 8 saniyede beyne ulaşan nikotin, her nefes sigara çekiminde yaklaşık 50 bin beyin hücremizin ölümüne sebep olur. Ve bu ölen hücreler asla yenilenmez. ABD Uzay Araştırma Merkezi’nce yapılan açıklamada: tütündeki üç yüze yakın radyoaktif maddenin başlıcaları olan, kurşun ve uranyumun türevi olan polonyumun, radonun beyin hücreleri dışındaki hücreleri de perişan ettiği belirtilmiştir. 55 yaşın altındaki erkeklerde kalp krizinden
ölenlerin % 80’i sigara kaynaklıdır.


3) Bacak damar tıkanıklıklarının % 90’ı sigaradandır. Günde bir paket sigara içenlerin vücudunda 20 yılda 7 kg. is ve katran birikimi olmaktadır.


4) Tütün dumanında siyanürden, fare zehiri arseniğe kadar 4.000 adet zararlı madde vardır.


5) Sigara içen bayanlar, içmeyen bayanlardan 15 yaş daha fazla ihtiyarlamaktadır.


6) Sigara içen hamile annelerin düşük yapma ihtimali çok yüksektir. Erken doğum ve düşüklerin % 80’inin sebebi sigaradır. Doğacak çocuklarının sakatlık ihtimali, içmeyen annelere göre % 65 gibi çok ciddi bir boyuttadır. Doğan bebekler, içmeyen annelerin bebeklerine göre yaklaşık % 10-15 eksik kilolu aynı oranda zeka eksikliği ile doğmaktadır.

 

7) Tiryaki erkeklerin genlerinden P54 geni yok olduğu için çocuklarının ileri yaşlarda kanser olma ihtimali hiç sigara içmemiş bir babanın çocuklarına göre 5 kat fazladır.


8) Sigara içen kadınlarda kısırlık 10 kat fazladır.


9) Sigara hem kadınlarda hem erkeklerde spor ve cinsel yaşamın erken bitmesine yol açtığı en bilinen gerçeklerden biridir.


10) Bir adet sigara, insan vücudunda 2.5 mg. C vitaminini yok eder. Bu ise hastalıklara karşı vücut direncinin büyük ölçüde azalması sonucunu getirmektedir.


11) Sigaranın sebep olduğu ölümler, diğer uyuşturuculara göre 13 kat fazladır.

12) Sigara içenlerde ani ölüm, içmeyenlere oranla 10 kat fazladır.

13) Sigara ülkemizde yılda 106.000 insanın erken yaşta ölümüne yol açmaktadır (Trafik kazalarından ölenler 3000 kişi).

14) Dünyada yılda ölenlerin sayısı 4.900.000 kişiye ulaşmıştır. Her 7 saniyede bir kişi ölmektedir.

15) Sigara içenler, kendilerini öldürdükleri kadar, kendi yanlarında bulunan zavallı pasif içicilerin de ölümüne neden olmaktadır.


16)
Her yıl 4000 sigara içen eşler içmeyen eşinin, 4500 sigara içen çalışan, içmeyen mesai arkadaşının, bebeklerinin yanında sigara içen anne ve babalar 1500 bebeğin ölümünden sorumludurlar.

Ekonomik boyuttan bakıldığı zaman:


1) Bir yılda ülkemizde sigaraya verilen bedel 10 katrilyon liradır

    (10.000.000.000.000.000.-TL).


2) Yol açtığı sağlık harcamaları ile birlikte sigaranın ülkemize maliyeti 20 katrilyon liradır.


3) Bir kişi yılda yaklaşık 1-2 milyar lira arasında sigaraya para harcamaktadır. 20 yılda bir ev parasını yakmaktadır.

 
4) ABD’de sigara içen bir işçi çalıştığı firmaya yılda 4600 $’ lık bir yük getirmektedir.


5) Dünya ülkelerinde çıkan yangınların ve orman yangılarının % 50’sinden sigara  sorumludur.

Dumansız bir hayat dileğiyle…

 Bu haber 2184 kez okundu 19 Mayıs 2008 Pazartesi
 

Anket

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
93 kişi tarafından oylandı.
Ağustos 2019
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Esentepe(Kabakulak) Köyü 2008 - 2019
Her hakkı saklıdır. Sitedeki içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.